Святкування 78-річниці визволення м.Харкова від нацистських загарбників і Дня міста

20 серп. 2021
Напередодні свята у закладі освіти пройшли онлайн-заходи з нагоди святкування 78-річниці визволення м.Харкова від фашистських загарбників і Дня міста. Учні в онлайн-форматі ознайомилися з історією заснування міста, його розвитком, переглянули фільми про життя мешканців міста та області в роки Другої Світової війни, перебіг військових операцій, героїчну боротьбу з нацистськими загарбниками тощо. У бібліотеці була оформлена виставка з нагоди свята "Тобі, мій Харків, присвячується".

23 серпня вже традиційно святкується День міста Харкова. Саме в цей день у 1943 році місто було звільнено від німецько-нацистських загарбників. Харків було окуповано німецько-нацистськими військами 25 жовтня 1941 року. 641 день тривала ця окупація.

Однією з важливіших особливостей окупаційного режиму в Харкові було те, що Харківська область тільки 7 місяців була повністю окупована загарбниками. Із двох окупаційних років (з вересня 1941 р. - по вересень 1943 р.) 17 місяців по Харківській області проходила лінія фронту, розділяючи область на дві частини, при цьому більша частина області була окупована. Протягом 5 місяців у безпосередньої близькості до Харкова велися активні бойові дії, під час яких Червоною Армією було проведено 4 невдалі операції по звільненню Харкова. Тільки п’ята, Бєлгородсько-Харківська наступальна операція, яка була успішно проведена 3 – 23 серпня 1943 р. та в багатьох джерелах визнається лише завершальною стадією Курської битви, призвела до остаточного звільнення Харкова.

На відміну від багатьох інших міст Радянського Союзу, що зазнали німецько-фашистську окупацію, Харків двічі пережив всі жахи окупації: з 24 жовтня 1941 р. по 15 лютого 1943 р. та з 16 березня 1943 р. по 22 серпня 1943 р. Весь цей час Харківська область знаходилася фактично під воєнним режимом, здійснюваним гітлерівським вермахтом та військами СС. Такий надзвичайний режим окупації привів до найбільш жорстокого відношення окупантів до населення та масштабного пограбування міста та всієї Харківщини.

Тільки з п҆ятої спроби, 23 серпня 1943 року, місто було остаточно звільнено. Найпершою звільненою частиною теперішнього Харкова стала Велика Данилівка, частково (оскільки вона довга) 12 серпня – за 11 днів до звільнення центру. 23 серпня 1943 року німці відступили з міста на південну околицю, до Червоної Баварії і в район аеропорту, при цьому кожен день обстрілюючи артилерією і навіть мінометами центр Харкова. У ніч з 27 на 28 серпня угруповання генерала Вернера Кемпфа зробило спробу відбити місто. Їх зупинили в районі теперішнього автовокзалу (Левада) і відкинули назад. Тільки після цього, 30 серпня о 14:00, був проведений мітинг на честь визволення Харкова а участю маршала І. Конєва і тодішнього керівника радянської України М. Хрущова. Остаточно загроза контрудару німців у центр міста була ліквідована 5 вересня, коли радянські війська звільнили Мерефу. У п҆яти битвах за Харків і за час його окупації СРСР і Німеччина втратили більше людей, ніж де-небудь ще в історії Другої світової, включаючи Сталінград. Деякі історики стверджують, що Харків не став містом-героєм тому, що Сталін вважав ганьбою для Червоної армії звільнення Харкова лише з п҆ятої спроби . Павло Тичина, який прибув до Харкова у перші дні після звільнення міста і навіть був поранений під час одного з обстрілів, прямуючи на вже згадуваний мітинг 30 серпня, писав:

Ще кулемет за містом десь татакав –
 як нас вже Харків радо зустрічав.
 Погнутий він, покручений стирчав...

Але Харків було піднято з руїн і він знову став улюбленим містом мільйонів українців та гостей нашої країни.

Харків має статус міста з 1654 року. Зараз це найбільше місто на східній території України, друге за величиною в нашій державі. Харків – це головний науковий і студентський центр країни – тут, у різних навчальних закладах навчається майже 450 000 хлопців і дівчат. У місті 142 науково-дослідних інститути, 45 закладів вищої освіти, 16 музеїв, міська картинна галерея, шість державних театрів, 80 бібліотек. Місто заслужено вважається одним із найкомфортніших в Україні. У 2019 році Харків увійшов до п'ятірки український міст, які потрапили до щорічного світового рейтингу індексу якості життя «Numbeo». Всього до рейтингу увійшли 226 міст із різних куточків світу. Місто володіє повним комплектом нагород Ради Європи: Дипломом, Почесним Прапором, Таблицею Європи і Призом Європи.

Свята – День міста та День визволення Харкова – об'єднані з 1997 року. У 1987-1996 роках День міста відзначали 20 вересня, або у найближчу неділю після 20 вересня.

Підсумовуємо віршами харківського поета В’ячеслава Бабешка:

Для миру, добра, та любови
 Наш Харків піднісся здавна.
 Завжди трудовий, науковий
 Красивий, як втіха-весна.