28 черв. 2023
Сьогодні Україна відзначає День конституції — на честь 27-ї річниці прийняття Основного закону у Верховній Раді. 27 років тому в цей день 315 депутатів Верховної Ради проголосували за ухвалення Конституції незалежної України. Цьому передувала славнозвісна конституційна ніч — майже добу, зокрема ніч на 28 червня, парламентарі дискутували та остаточно затверджували проект нового документу. Документ набрав чинності з дня його прийняття та замінив Конституцію Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) 1978 року, за якою Україна жила майже п’ять років після проголошення незалежності, з 1991 по 1996 рік.

Сьогодні Україна відзначає День конституції — на честь 27-ї річниці прийняття Основного закону у Верховній Раді.

27 років тому в цей день 315 депутатів Верховної Ради проголосували за ухвалення Конституції незалежної України. Цьому передувала славнозвісна конституційна ніч — майже добу, зокрема ніч на 28 червня, парламентарі дискутували та остаточно затверджували проект нового документу.

Документ набрав чинності з дня його прийняття та замінив Конституцію Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) 1978 року, за якою Україна жила майже п’ять років після проголошення незалежності, з 1991 по 1996 рік.

Чинна українська Конституція складається з 14 розділів (останній розділ Перехідні положення при цьому має номер ⅩⅤ, оскільки розділ Ⅶ Прокуратура було виключено законом України Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя).

Вже у її преамбулі закріплено чимало надважливих для України державотворчих засад, зокрема:

• право українського народу на самовизначення,
  • забезпечення прав і свобод людини та гідних умов її життя в Україні,
  • підтвердження європейської ідентичності українського народу,
  • незворотність європейського та євроатлантичного курсу України,
  • прагнення до розвитку і зміцнення демократичної, соціальної, правової держави.

У Конституції України закріплено також жорстку процедуру внесення до неї змін та доповнень. Для цього необхідно щонайменше дві третини голосів від конституційного складу Ради. Не можна вносити зміни, які скасовують чи обмежують права й свободи людини і громадянина або спрямовані на ліквідацію незалежності чи загрожують територіальній цілісності держави.

Крім того, Конституція України не може бути змінена в умовах воєнного або надзвичайного стану.

Рік тому у своєму зверненні з нагоди Дня Конституції на тлі повномасштабної війни РФ президент України Володимир Зеленський назвав українську Конституцію «точкою розвитку, до якої ми дійшли як держава й суспільство за віки історії». Він наголосив, що нормою для українців є необхідність «захищати інші норми», зокрема і конституційні. «Нам добре відомий термін „демократія“, тому ми не знаємо, що таке п’ятий термін [влади президента]. У нас право на протест, збори та демонстрації — це конституційна стаття, а в когось — кримінальна», — підкреслив торік Зеленський.

Він також висловив упевненість, «що рано чи пізно і Конституцію Пилипа Орлика, і Конституцію незалежної України, і решту предметів української школи точно вивчатимуть щасливі та усміхнені наші дітки — в Донецьку, Луганську, Маріуполі, в Криму».

Упродовж 26-28 червня в гімназії були проведені в режимі онлайн виховні години, бесіди, години спілкування за темами: «Конституція України – основний закон держави», «Символи Української держави», «Наша країна – європейська держава», «Конституція України і права людини» тощо.